Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1273

Rahvusvahelisel konverentsil arutletakse Eesti kuuluvuse üle Põhjamaade hulka

$
0
0

Homme, 23. augustil toimub KUMUs Eesti taasiseseisvumise 25. aastapäevale pühendatud konverents „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?“. Fookuses on narratiiv Eestist kui Põhjamaast, selle ajaloolised juured ja reaalsed perspektiivid. Konverentsil tunnustatakse ka eelnevalt toimunud samateemalise arvamuslugude ja fotovõistluse parimate tööde autoreid. Konkursside patroon on Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.

Konverentsi peakorraldaja, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutropi sõnul peaks võrdlus Põhjamaadega aitama eestlastel paremini mõista, millises ühiskonnas me soovime elada, ja kui kaugel me paljude Eesti tipp-poliitikute sõnastatud eesmärgist – saada Põhjala riigiks – täna oleme: „Ettekannetele järgnevas paneeldiskussioonis arutame koos teadlaste ja poliitikutega, mida tuleks teha, et Eesti inimesed oleksid oma kodumaal õnnelikumad. Küsime, mida meil on Põhjamaadelt õppida: mida võtta eeskujuks ning millistest arengutest hoiduda.“

Konverentsil esinevad Eesti, Norra, Rootsi, Soome ja Taani teadlased. Professor Stein Kuhnle Bergeni ülikoolist räägib Põhjamaade identiteedi kujunemisest ajaloolises kontekstis. Mart Kuldkepp Londoni ülikoolist annab ülevaate, kuidas on küpsenud idee Eestist kui Põhjamaast ning mis on selle ajaloolised juured.

Põhjamaade ja Eesti väärtuste sarnasusi ja erinevusi analüüsivad professor Bi Puranen maailma väärtuste uuringu assotsiatsioonist ja Rootsi tuleviku-uuringute instituudist ning professor Anu Realo Tartu ülikoolist ja Warwicki ülikoolist.

Meik Wiking Taani õnneinstituudist kirjeldab, kuidas saab õnne mõõta ja kuidas kasutatakse õnne kui progressi näitajat poliitikas. Samuti analüüsib ta, miks läheb Põhjamaadel üleilmsetes õnne-edetabelites nii hästi.

Vastvalitud Tartu ülikooli vabade kunstide professor, kirjanik Valdur Mikita käsitleb eestlaste loodustunnetust ning selle eripära võrreldes teiste rahvastega.

Päeva lõpetab paneeldiskussioon, mis keskendub isikliku õnne ja ühiskondliku heaolu küsimusele jagatud Põhjala-Balti ruumis. Poliitilisi otsuseid ja võimalikke tulevikuvisioone sõnastavad välisminister Marina Kaljurand, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, Euroopa Parlamendi saadik, TÜ professor Marju Lauristin ja Åbo akadeemia professor Mikko Lagerspetz. Diskussiooni juhib TÜ eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop.

Konverentsi avavad haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi ning Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor Christer Haglund.

Loe lisa arvamuslugude võistluse, mille peaauhind on osalemine Nobeli rahupreemia üleandmise tseremoonial Oslos, ning fotokonkursi kohta. Jälgi konverentsi otseülekannet www.uttv.ee ja ERR uudiste portaalist ning vaata konverentsi kava www.eetika.ee/et/286171.

Konverentsi, arvamuslugude võistlust ning fotokonkurssi korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus koostöös Vabariigi Presidendi Kantselei, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindusega Eestis, Kuningliku Norra Saatkonna, Rootsi Suursaatkonna, Kuningliku Taani Saatkonna, Soome Suursaatkonna, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Välisministeeriumi ja Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžiga.

Lisainfo: Mari-Liisa Parder, Tartu ülikooli eetikakeskuse projektijuht, 59 036 319, mari-liisa.parder [ät] ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee

 

Teema: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1273