Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1273

Sotsiaalteaduste valdkonna vastuvõtt oli sel aastal edukas

$
0
0
Sel õppeaastal toimus vastuvõtt meie valdkonnas 22 bakalaureuse-, rakenduskõrghariduse- ja bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekavale ning neist 17 läks väga hästi – õppima tuleb üliõpilasi vähemalt niipalju kui oli kohti. Kolmel õppekaval jäi õppekohtade täituvus alla 80%. Magistriõppes on tulemused enam-vähem samasugused – 28 õppekavast täitusid 20 ootuspäraselt, kuid viiel kaval jäi täituvus alla 80%. Doktoriõppes on kõik kohad täidetud.
 
Õppeprodekaan Margus Pedaste sõnul on gümnaasiumilõpetajate arvu vähenemisest olenemata ülikoolil ja sealhulgas sotsiaalteaduste valdkonnal vastuvõtus üldiselt hästi läinud. “Üle kõigi tasemete õppekavade avasime 1770 õppekohta ja võtsime vastu 1799 üliõpilast. Samas ei saa me rahul olla sellega, et kaheksal õppekaval oli täituvus alla 80%. Neist neli on meie kolledžite õppekavad – kaks Narvas ja kaks Pärnus, kaks on õigusteaduskonna ja kaks Johan Skytte poliitikauuringute instituudi õppekavad,” tõdes Pedaste. 
Edasiste plaanide osas lisab Pedaste: “Kevadel alustatud ulatusliku õppekavade inventuuri tulemused peavad veel käesoleval aastal andma võimaluse põhjendatud otsuste tegemiseks olemasolevate õppekavade sulgemisel, arendamisel, uute avamisel või õppekohtade arvu muutmisel. Väga oluline on ka reageerida sellele, mida tööturg kümnekonna aasta pärast vajab ja harida sellest lähtuvalt ka potentsiaalseid sisseastujaid.”.
Samuti on Pedaste sõnul meie valdkonnas plaanis suurendada õppe paindlikkust, viies enam õppekavasid päevasest õppest avatud ülikooli õppesse ja kasutada rohkem e-õppe võimalusi. Nii tõi ta näiteks avatava uue inglisekeelse haridustehnoloogia magistriõppekava, kus kontaktõpet on vaid 10 päeva ja ülejäänu toimub e-õppena.
Populaarsuselt olid bakalaureuse tasemel meie valdkonnas esirinnas õigusteaduse Tallinna õppekavad – avatud ülikooli 60-le õppekohale esitati 391 avaldust (konkurss 6,5) ning päevase õppe 50-le õppekohale oli 288 sooviavaldust (konkurss 5,8).  Väga populaarne oli ka Pärnu kolledži ettevõtluse ja projektijuhtimise avatud ülikooli õppekava, mille 29-le õppekohale avaldas soovi õppima tulla 179 inimest (konkurss 6,2). Õigusteaduskonna õppeasedirektor Age Värvi hinnangul võib tulemustega väga rahul olla: “Hea meel on tõdeda, et õigusteaduse eriala on jätkuvalt populaarne, sest kõikidel õppekavadel oli konkurss suurem kui eelmisel aastal,” nentis Värv. 
Magistriõppes olid populaarseimad erialad Skytte instituudi ingliskeelsed rahvusvaheliste suhete ja regiooniuuringute ning Euroopa Liidu-Vene uuringute õppekavad. Esimese õppekava 15-le kohale esitati 105 avaldust (konkurss 7,1) ning teise  15-le kohale 88 avaldust (konkurss 5,9). Menukuselt kolmas oli Tartu õigusteaduse avatud ülikooli õppekava, mille 25-le kohale esitati 105 avaldust (konkurss 3,8).
Küll aga esines EL-Venemaa uuringute õppekava puhul vastuolu avalduste ja reaalselt õppima tulnud inimeste arvu vahel ning tegelikult programmi õppekohad ei saanudki täis. Skytte instituudi juhi Kristiina Tõnnissoni sõnul põhjustas sellise olukorra tõenäoliselt asjaolu, et esmakordselt olid neil väga tugevad Lääne-Euroopa või Põhja Ameerika taustaga kandidaadid, kes said sisse ka Lääne ülikoolidesse ning otsustasid lõpuks nende kasuks. Hilise loobumise tõttu hoidsid nad aga kinni meie tasuta kohti ning põhjustasid pingereas madalamal olijate äraütlemise. Tõnnissoni sõnul on need esmased oletused ning kindlasti kavatsevad nad uurida, mis sellise olukorra põhjustas, et seda järgmisel aastal parandada.
Bakalaureuseõppes tuleb meie valdkonnas kõige enam uusi tudengeid (252) õigusteaduse bakalaureuse kavale, sellele järgneb majandusteaduse õppekava 77 tudengiga. Psühholoogia õppekaval hakkab õppima 60 uut tudengit. Magistris alustab samuti kõige enam tudengeid õigusteaduse kaval (177 tudengit), sellele järgnevad majandusteaduse magistrikava 39 tudengiga ning ingliskeelne rahvusvaheliste suhete ja regiooniuuringute õppekava 36 tudengiga. Õigusteaduse üliõpilastest 191 õpivad Tallinnas.
Sel õppeaastal alustab sotsiaalteaduste valdkonna bakalaureuse- ja rakenduskõrghariduse õppes kokku 1069, magistriõppes 707 ja doktoriõppes 23 uut üliõpilast.
Lisainfo:
Margus Pedaste
SV õppeprodekaan
margus.pedaste [ät] ut.ee 
 
Teema: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1273