20.01.2017
2016. aasta sügisel toimunud sotsiaalteaduste valdkonna vilistlasuuringu tulemused näitavad, et üldjoontes ollakse rahul ülikooli ja õppekava valikuga ning vilistlaste rahulolu läbitud õppekava ja õppejõudude kompetentsusega on kõrge. Kõrgelt hinnati õpingute panust erialaste teadmiste omandamisel, informatsiooni ja oskusteabe kasutamisel ning analüüsi- ja tõlgendamisoskuse arendamisel.
Lõpetamisjärgselt töötab suurem osa vastanuid ning töötuid oli vaid 1% vastanutest. Enamasti töötatakse vastanud erialaga seotud ametikohtadel, mis vastab nende lõpetatud haridusastmele. Samas saab välja tuua ka arendamist vajavaid kohti, millele tuleks edaspidi tähelepanu pöörata.
Sotsiaalteaduste valdkonna õppeprodekaani Margus Pedaste sõnul kinnitavad tulemused vajadust edasi arendada koostööd tööandjatega. “Suurem osa meie üliõpilasi töötab juba õpingute ajal ning lootusetu ja ilmselt ka ebavajalik on sundida neid tegema valikut töö ja õpingute vahel. Töötamisel võib olla pigem kasulik mõju õpimotivatsioonile ja lõpetamisele. Seega pigem oleks vaja tööandjatega koostöös otsida rohkem võimalusi praktikaks ning leida üles ka need õppekava ained, mille läbimine oleks võimalik töökohal õppida. Varasema õpi- ja töökogemuse arvestamise kord annab meile juba täna selleks võimaluse, kuid me pole piisavalt seda ära kasutanud”, lisas Pedaste.
Tulemuste põhjal nähtub selgelt, et tudengitele valmistab probleeme töö ja õpingute ühildamine, eriti just magistriastmes. Probleemina toodi välja ka praktika vähene osakaal ja korraldus õpingute jooksul. Ära märkimist leidis ka toonaste tudengite vähene teadlikkus ülikooli pakutavatest kesksetest nõustamis- ja tugiteenustest.
Üldkogumi moodustasid kõik aastatel 2013-2015 sotsiaalteaduste valdkonna lõpetanud. Ühtekokku edastati kutse uuringus osaleda 3879-le vilistlasele. Kõiki kontakte arvestades oli vastamismäär 24%. Neist, kes uuringu kutsega kirja lugesid oli vastamismäär 35%. Uuringuga koguti vilistlaste tagasisidet läbitud õppekava, omandatud teadmiste ja oskuste, edasi õppimise ning töötamise kohta.
RAKE tutvustas uuringutulemusi ka valdkonna õppekomisjonis ning nõukogus.
Tutvu vilistlasuuringu aruandega siin.
Lisainfo
Aivi Themas
analüütik
TÜ sotsialateaduslike rakendusuuringute keskus RAKE
aivi.themas [ät] ut.ee
Teema: