250 üliõpilast ja gümnaasiuminoort panid 18. veebruaril Tartu ülikooli ideelabori avaüritusel pead kokku, et luua üheskoos inspireerivate noorte ettevõtjatega uudseid ideid, mida sel hooajal ideelaboris ellu viia. Vaata ürituse videosalvestust ja kogu fotogaleriid.
25. veebruaril moodustatakse ideelabori töötoas meeskonnad, et arendada mentorite toel ideed ärimudeliks.
Tartu ülikooli ideelabori juht Maret Ahonen tunnistas, et nii suurt huvi ürituse vastu ei oleks nad osanud oodatagi: „Osalejate hulk ja tagasiside üritusele annab kinnitust, et ideelabori tegevust noorte ettevõtluse toetamisel on vaja. Noored tahavad ise panustada, luua oma ideest ettevõte ning anda seeläbi panus Eesti majanduse üldisele konkurentsivõime tõusule.“
Sündmusel oli kohal 22 inspireerivat uue põlvkonna ettevõtjat, kes aitasid 250-l noortel jõuda ideedeni, mida maailm vajab, et siin oleks parem õppida, töötada, elada. Enne kui asuti laudkondades ideede jahile, jagasid kolm noort ettevõtjat, Rainis Venta taaskasutava pesupesemise süsteemi arendavast ReLaDe´st, Kei Kalrson GoWorkaBit´st ning Marko Oolo Investeerimisklubist/TransferWise´st, kogemuslugusid, kuidas nad täna on jõudnud sinna, kus nad on ning millele peaksid tulevased start-up-ettevõtjad kindlasti mõtlema.
Ahoneni sõnul jäid kõlama mõtted, et järjekindel tegutsemine ja oma tegevusest õppimine viib sihile ning oluline on märgata, kui oled läbipõlemise äärel. „Nii tavalise ettevõtte kui ka start-up-ettevõtte loomine nõuab palju tähelepanu, mille juures antakse endast sageli 110% ja rohkemgi. Aga läbipõlenud noorest pole seejuures kasu. Nii et pigem tasub tegutseda läbimõeldult, ülesandeid meeskonna sees enam delegeerides,” ütles Ahonen.
22 ideelauast osutus kõige populaarsemaks Marko Oolo laud, kus arutati investeerimise valdkonna ideesid ja otsiti vastust küsimusele, kuidas investeerimise abil 30-aastaselt „pensionile“ minna. Jõuti järeldusele, et esmalt peab endale selgeks tegema põhjused, miks tahetakse 30 aastaselt pensionile minna. Seejärel mõelda, kus finantsiliselt hetkel ollakse ning kuhu jõuda soovitakse. Kui finantsiline plaan paigas, tuleb tutvuda investeerimismaastikuga ning kui on piisavalt teadmisi, alustada säästude investeerimisega. Tehes seda järjepidevalt mitmeid aastaid, aitab kaasa ka liitintress ning on võimalik palgatöö kõrvale jätta, oli laudkonna tulemus.
Ideelaborist tuule tiibadesse saanud Psühhobussi asutaja Madis Vasseri lauas leiti, et vaja on rakendust „virtuaalne sõber“, mis tuletab meelde, millal miski on vaja ära teha ja annab märku, kui on aeg puhkuseks.
Üritusel osalenud Arengufondi juht Pirko Konsa ütles, et lauajuhid ei tulnud siia mitte noori õpetama, vaid uurima, kuidas noored mõtlevad ja asju näevad. „Minu eesmärk oli kuulata teistsuguseid ideid ja ma olen tulemusega väga rahul. Väga huvitav ja õpetlik üritus oli.“
„Töösituatsioonis jäävad inimesed tihti oma ideedesse kinni. Saadakse aru, et mitte miski ei tööta ja lastakse jõuetult käed rippu,“ rääkis lauajuht Tõnis Saag Sportlizerist. Saag leidis, et selline ideede raju peaks ka ettevõtetes endis toimuma. „Isegi kui kõik värsked väljapakutud ideed ei olegi asjakohased, aitavad need mõttekrambist välja tulla.“
Üritus oli kõrg- ja kutsekoolide õppuritele suunatud eelinkubatsioonitegevuste ehk praktilise ettevõtlusõppe programmi avaüritus. Tartu ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Andres Kuusik leidis, et üritus oli igati õnnestunud. „Heameelt teeb, et realiseerus programmi üks eesmärk, et kaasatud oleks erinevate õppeasutuste tudengid ja õpilased. Just sellistest väga erineva taustaga inimeste kooslustest tekivadki kõige kreisimad ja innovaatilisemad ideed.“
Sündmustel osalesid üliõpilased Tartu ülikoolist, Eesti maaülikoolist, Tartu kunstikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Tallinna tehnikakõrgkoolist, Tartu kutsehariduskeskusest ja gümnaasiumidest.
Ideelabori juht Maret Ahonen räägib ERR Novaatoris ideelabori võimalustest.
Loe ideede rajust ka Tartu Postimehest, kus ajakirjanik küsib, kas rögiseva suitsupaki idee saab ideelaboris tuule tiibadesse.
Ideelabori leiad www.ideelabor.ut.ee.
Üritust toetas Euroopa Sotsiaalfond.
Lisainfo: Maret Ahonen, TÜ ideelabori juht, tel 522 5910, e-post maret [dot] ahonen [ät] ut [dot] ee