4. mail kell 15.00 toimub Tallinnas e-Eesti esitluskeskuses seminar „Eesti e-riigi leviku ulatus ja mustrid: X-tee logid aastatel 2003 – 2015“. Seminar annab ülevaate e-teenuste kasutamisest, nõudlusest ja tulevikuvõimalustest.
Eesti e-riik tugineb enam kui 1600 e-teenusele, mida pakuvad ligikaudu 1000 institutsiooni ja mida kasutatakse enam kui 600 miljonit korda aastas. Eesti e-riigi selgrooks võib pidada X-teed, mille igapäevane kasutus on ajas suurenenud ja kasv jätkub ka praegu. Seminaril räägib Tartu ülikooli vanemteadur Kristjan Vassil kuidas aitavad X-tee logiandmed teha paremaid otsuseid kodanikele efektiivsete e-teenuste pakkumisel ja milliseid järgmise põlvkonna teenuseid nende andmete abil luua saab.
Tartu ülikooli vanemteadur Kristjan Vassil: „Tänu x-teele on meil olemas reaalajaline info selle kohta, millises ulatuses kodanikud e-riiki kasutavad. Üksikute rohkem tuntud e-teenuste edulugude kõrval ei tea tavakodanik reeglina, kui suures mahus andmevahetus toimub ja milline potentsiaal on seal tegelikult peidus. Andmete ristkasutamine võimaldaks hinnata, kuidas poliitikamuutus toob kaasa oodatud ja ootamatuid käitumise muutusi ja kuidas disainida poliitikaid ja teenuseid, et suurendada nende soovitud mõju väga spetsiifilistes kasutajagruppides. Lisaks on võimalik luua nn ennustavatel mudelitel põhinevaid teenuseid, mis arvutavad nii positiivsete kui negatiivsete sündmuste esinemise tõenäosusi (liiklusõnnetused, haigusjuhud, jne) ja lubavad seeläbi paremini sekkuda, et hoida ära riskide realiseerumist.“
X-tee logid annavad kinnitust sellest, et igapäevaselt kasutab e-teenuseid keskmiselt 2% kogu Eesti elanikkonnast, kuid teenuste levik on väga erinev ja võtab teatud osal elanikest rohkem aega. Mihkel Solvak ja Taavi Unt annavad seminaril ülevaate sellest, kuidas erinevad inimesed e-teenused omaks on võtnud. Solvak toob välja, et oodatavalt on küll vanemate vanusegruppide e-riigi kasutuselevõtu tempo aeglasem kui noorematel, kuid andmed näitavad selgelt, et ühel hetkel on täiesti reaalne, et 80% inimestest kasutab e-riigi teenuseid. „Palju kardetud digitaalne lõhe ühiskonnas nendest andmetest silma ei hakka. Küll aga tuleb pidevalt meeles pidada, et kasutusharjumuse teke võtab aega ning uute teenuste loomise järel on vaja varuda lausa mitu aastat kannatlikkust, enne kui positiivsed mõjud avalduvad,“ rääkis Solvak.
Eesti enimkasutatavast e-teenusest ehk digiretseptist ja selle kasutajatest ning nende vajadustest räägib seminaril analüütik Märten Veskimäe, kelle sõnul on tuleb digiretsepti kasutamise juures välja vastuoluline aspekt – teenuse põhikasutajad on rohkem retseptiravimeid tarbivad vanemaealised inimesed, kellel on aga väiksem tõenäosus proovida digiretsepti lisafunktsionaalsusi, samas esmase kasutushirmu ületamise järel saab just kõige vanemast seltskonnast nende lisafunktsioonide põhikasutaja.
Seminari lõpetab ettekandega maksuandemete mudeldamisest ja selle idee potentsiaalist Andres Võrk. Ettekanne näitab, kuivõrd on tulevikus võimalik kasutada ettevõtetelt saadavaid andmeid riigi majandust mõjutavate tarkade poliitiliste otsuste tegemisel.
Seminaril osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine.
Seminar toimub aadressil Lõõtsa 2a, Tallinn.
CITIS uuringute keskuse rahastajad on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium Euroopa sotsiaalfondi programmist „Digitaalse kirjaoskuse suurendamine 2014-2020“ ning Tartu ülikool.
Lisainfo: Kristjan Vassil, TÜ vanemteadur, +372 5684 4856, Kristjan.vassil [ät] ut.ee