12. märtsi 2020 seisuga
NB! Olukord võib kiiresti muutuda. Jälgi pidevalt nii ülikooli kui ka riiklikke infokanaleid! Neid juhiseid muudetakse ja täiendatakse pidevalt.
Koroonaviirushaiguse COVID-19 ennetamiseks ja võimaliku leviku takistamiseks on oluline mõista kolme põhimõtet.
- Viirused ei liigu ise, neid liigutavad inimesed. Seega – mida vähem inimeste liikumist, seda vähem viiruste levimist.
- Viiruste ülekandumist inimeselt inimesele soodustab inimeste füüsiline lähedus.
- Koroonaviiruse nakkamise vältimiseks on kõige tähtsam see, mida inimene ise teeb või ei tee; ei tasu lootma jääda sellele, mida teised teevad.
Terviseameti hinnangul on oht tuua koroonaviirus SARS-CoV-2 Eestisse sisse väga suur, kuid kohapealse leviku risk väike, juhul kui rakendatakse asjakohaseid ohjemeetmeid. Tähtis on lähtuda üldtunnustatud juhistest selle kohta, kuidas ennast ja teisi koroonaviiruse eest kaitsta.
- Pese tihti käsi sooja vee ja seebiga ning võimalusel kasuta käte desinfitseerimise vahendit.
- Kui aevastad või köhid, kata suu ja nina ühekordse salvrätiga ning seejärel viska see kohe prügikasti ja puhasta käed. Salvräti puudumisel kata köhimise või aevastamise ajal suu käsivarrega või kuue, jaki või kampsuni sisehõlmaga.
- Mitte mingil juhul ära kata köhimise või aevastamise ajal suud peopesaga – järgmisel hetkel puudutad sa sellega mõnda välispinda ja levitad võimalikku viirust.
- Ära katsu silmi, nina ega suud, eriti kui viibid avalikus kohas või puudutad esemeid, mis võivad olla viirustest eriti saastunud (näiteks ukselingid, trepikäsipuud, lülitid, avalike arvutite klaviatuurid jm).
- Hoidu vähemalt ühe meetri kaugusele inimestest, kellel on välised hingamisteede nakkuste tunnused (näiteks köha või nohu).
- Töötajad ja üliõpilased, kes on riskipiirkonna riikidest Eestisse saabunud pärast 12. märtsi 2020, peavad jääma kaheks nädalaks koju alates Eestisse saabumise hetkest.
- Ülikool soovitab jääda koju ka kõigil neil ülikoolipere liikmetel, kellel avalduvad hingamisteede nakkuste sümptomid (köha, nohu, kurguvalu jm) või kes on puutunud eelnevalt kokku koroonaviiruse riskirühma kuuluvate inimestega. Koju jäämisest tuleb esimesel võimalusel teavitada vahetut töökorraldajat, üliõpilaste puhul õppekorralduse spetsialisti.
- Ülikool ei luba riskipiirkonna riigist saabuvaid üliõpilasi ja õppejõudusid alates 12. märtsist 2020 auditoorsele õppetööle. Üliõpilased, kes saabuvad riskipiirkonnast alates 12. märtsist 2020 ning on majutatud üliõpilaselamutesse, jäävad üliõpilaselamusse ning teavitavad üliõpilaskülla saabumisest kohe üliõpilasküla juhti (Urmas Peterson, info [ät] campus.ee).
- Töötajad ja üliõpilased, kes on alates 12. märtsist saabunud Eestisse riikidest, mis ei kuulu riskipiirkonda, peavad hindama võimalikku nakatumise riski tõenäosust ja jääma vajaduse korral kaheks nädalaks koju.
- Välisreisilt saabudes peab töötaja esimesel võimalusel võtma ühendust vahetu töökorraldajaga ning üliõpilane oma instituudi õppekorralduse spetsialistiga, kellega lepitakse kokku juhised vastavalt töö ja õpingute korraldamiseks.
- Ülikool soovitab kõigil töötajatel hoolega kaaluda kõigi välisreiside vältimatust. Võimalusel tuleks planeeritud reis tühistada, sest reisimisel on suurem tõenäosus ise nakatuda. Ülikool soovitab tungivalt vältida 10. aprillini 2020 reisimist välisriikidesse, eriti riskipiirkondadesse.
- Koju jäämisest tuleb esimesel võimalusel teavitada vahetut töökorraldajat, üliõpilaste puhul õppekorralduse spetsialisti.
- Ülikool soovitab ümber korraldada seni planeeritud üritused ja jätta kuni 10. aprillini 2020 ära suurüritused.
- Ülikool soovitab õppejõududel korraldada auditoorne õppetöö ümber e-õppe vormis, vajadusel õppesessioonid edasi lükata.
- Õppeosakond teavitab üliõpilasi sellest korrast õppeinfosüsteemi kaudu. Õppetöö ümberkorraldamine lahendatakse vastavalt kujunenud olukorrale, võttes arvesse õppetöö olemust ja konkreetset õppehoonet. Õppetöö ümberkorraldamisest teavitab õppejõud registreerunud üliõpilasi ning korraldab võimalusel töö ajutiselt ümber, kasutades tehnoloogilisi vahendeid. (Auditoorse õppetöö e-õppega asendamise soovitused.)
- Palume ülikooli liikmeskonnal pidevalt jälgida ja järgida Terviseameti juhiseid seoses viirushaiguse COVID-19 levikuga. Riskihinnangute muutumisel edastab ülikool jooksvalt värsket teavet ja juhiseid.
- Ülikooli kommunikatsioonitalitus jälgib pidevalt Terviseametist laekuvat teavet ja edastab ülikooli sise- ja väliskanalite kaudu Terviseameti ja ülikooli nõuandeid enda kaitsmiseks nakatumise eest ja koroonaviiruse leviku vältimiseks.
Juhis olukorraks, kui Tartu Ülikooli üliõpilane või töötaja kahtlustab haigestumist koroonaviirusesse
Juhis tugineb Terviseameti soovitustele
- Helista nõu saamiseks oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Ära mine perearstikeskusesse, nii oled potentsiaalne koroonaviiruse levitaja
- Tõsisema tervisemure (nagu hingamisraskused) korral helista hädaabinumbril 112. Mitte mingil juhul ära mine abi otsima haigla erakorralise meditsiini osakonda, sest sellisel juhul levitad viirust teistele osakonnas viibijatele.
- Kui sa ootad parajasti koroonaviiruse proovi tulemusi või su analüüs osutus positiivseks, tuleb sul nakkushaiguse edasise leviku tõkestamiseks püsida kodus.
Tartus tegutsevad tervishoiutöötajast ja erakorralise meditsiini tehnikust kaheliikmelised kiirabibrigaadid, kes käivad üksnes koroonaviiruse kahtlusega seotud väljakutsetel.
Juhis olukorraks, kui on tuvastatud Tartu Ülikooli üliõpilase või töötaja nakatumine koroonaviirusesse
Juhis tugineb Terviseameti ja HTM-i soovitustele ja Tartu linna juhisele.
- Terviseamet teavitab patsienti ja annab talle edasised juhised tegutsemiseks.
- Terviseamet teavitab Tartu Ülikooli akadeemilist sekretäri Tõnis Karkit (529 7917 (5605)).
- Üksuse juht, keda Terviseamet, töötaja või üliõpilane teavitab nakatumisvõimalusest, teavitab kohe akadeemilist sekretäri.
- Tartu Ülikooli kommunikatsioonitalitus teavitab ülikooliperet sise- ja välisveebi kaudu ning saadab sama info ka e-kirja teel kõikidele Tartu Ülikooli töötajatele ja üliõpilastele.
- Nakatunuga seotud hoone(te) sulgemise otsustab rektoraat koos hoonet kasutava(te) struktuuriüksus(t)e juhiga (juhtidega).
Vajalikud kontaktid:
Tõnis Karki (akadeemiline sekretär), 529 7917
Viivika Eljand-Kärp (kommunikatsioonijuhi kt), 5354 0689
Heiki Pagel (kinnisvaraosakonna juhataja), 503 2021
Kristi Kuningas (personaliosakonna juhataja), 509 8626