Quantcast
Channel: Tartu Ülikool
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1273

Õpilased esitlevad digilahendusi nii üksinduse leevendamiseks kui ka suitsetamisest loobumiseks

$
0
0
DigiYouthi teise lennu noored esmakohtumisel 2019. aasta oktoobris Tartus. Foto: Maria Kilk

27. ja 28. mail kohtuvad virtuaalsel messil enam kui 200 Eesti, Läti, Soome ja Rootsi noort, et esitleda oma nutikaid digilahendusi, mis aitavad ületada mitmesuguseid ühiskondlikke probleeme. Lahendused on välja töötatud rahvusvahelistes õpilasmeeskondades ja koostööprojekt oli osa õppetööst, mis toimus Tartu Ülikooli haridusuuenduskeskuse eestveetava programmi DigiYouth raames.

Lätis Ventspilsis toimuma pidanud prototüübimess, kus noored tutvustavad oma töid üksteisele ja žüriile, korraldatakse eriolukorra tõttu veebikeskkonnas. Veebisuhtlus ei ole aga noorte jaoks probleem, sest kogu programmi vältel ongi meeskonnad suhelnud enamasti virtuaalselt – näost näkku kohtuvad nad pooleteiseaastase arendustsükli jooksul vaid kolm korda.

Õpilasmeeskondade väljatöötatud lahendused on väga mitmekesised: on äppe, mis toetavad kasutajaid võitluses ülekaaluga, pakuvad tuge vaimse tervise probleemide ennetamisel, stressist ja üksindusest jagusaamisel ning sotsiaalsete oskuste arendamisel. Muu hulgas on väljatöötamisel rakendus, mis näitab suitsetajale, mida ta võidab või kaotab nii oma rahakoti, keskkonna kui ka tervise jaoks, kui ostab uue sigaretipaki või jätab selle ostmata. Üks meeskond arendab platvormi, mis viib end kurva ja üksikuna tundvad inimesed kokku nendega, kes soovivad nõu anda ja suhelda. Töös on ka noortele sobiv retseptide ja tervisliku eluviisi nippide rakendus, mis toetab tervislikke toitumis- ja liikumisharjumusi. Samuti on otsitud lahendusi sellistele praktilistele küsimustele nagu linnade parkimisprobleemid ja teele jooksnud loomadest põhjustatud liiklusõnnetused.

„Programmi DigiYouth eesmärk on pakkuda õpilastele juba kooliajal võimalust teha rahvusvahelist koostööd, analüüsides ühiselt mõnd probleemi ja pakkudes selle lahendamiseks toote- või teenuseprototüüpe. Praeguseks olemegi programmi teise lennu õpilastega jõudnud prototüüpimise faasi lõppu ja vaatame tehtu koos üle,“ sõnas projektijuht Ardo Rohtla. Ta on kindel, et koostöö- ja kaugtööoskusi läheb elus üha rohkem vaja. „Usume, et kevadises eriolukorras oli meie programmis osalevatel õpilastel suur eelis, sest selleks hetkeks oli neil seljataga juba pooleaastane kaugtöö kogemus,“ märkis ta.

Programm DigiYouth annab eri riikide kooliõpilastele võimaluse arendada oma ettevõtlus- ja digioskusi rahvusvahelises meeskonnas. Igas meeskonnas peavad olema vähemalt kahe riigi esindajad, kokku kuni kuus liiget. Programmis osalevad õpilased Tartu, Pärnu ja Viljandi, Läti Ventspilsi ning Soome Merikarvia ja Rauma koolidest ning messil liituvad nendega ka Rootsi noored. DigiYouthi tegevust toetab Interregi Kesk-Läänemere programm; partnerid on Tartu Ülikool, Turu Ülikool, Uppsala Ülikool ja Ventspilsi Linnavalitsus.

Lisateave: Ardo Rohtla, DigiYouthi projektijuht, 513 9406, ardo.rohtla [ät] ut.ee

Teema: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1273