Tartu Ülikooli hiljutine teadustöö näitab, et postkommunistlikes riikides seostub pistise andmine ettevõtete madalama tootlikkusega tugevamalt juhul, kui ettevõte kuulub välisinvestoritele.
Korruptsiooni loetakse üheks kõige olulisemaks madalama sissetulekutasemega riikide arengut takistavaks teguriks. Vastavalt viimastele hinnangutele moodustavad korruptsiooni kulud igal aastal umbes viis protsenti maailma SKP-st. Sellele vaatamata pole üheselt selge, kuidas mõjutab korruptsiooni ettevõtete tootlikkust. Ettevõtete tootlikkust mõõdetakse seejuures tüüpiliselt kas käibe või lisandväärtuse ja töötaja arvu suhtena.
Osa teadlasi väidab, et korruptsioonil võivad olla negatiivsed mõjud ettevõtte tegevusedukusele ja tootlikkusele, kuna see toob ettevõttele kaasa täiendavad kulud ja võib heidutada ettevõtteid äritegevust lõpetama. Teine rühm teadlasi argumenteerib, et korruptsiooni mõju ettevõtte tegevusedukuse võib olla positiivne, kuna võib eemaldada bürokraatlikud tõkked, nagu erinevad litsentsid ja load, ja suurendada seeläbi ettevõtte müügitulu ja kiirendada tootlikkuse .
Loe edasi ERR Novaatorist.