2020. aasta juulist kuni 2021. aasta 31. märtsini vältab Justiitsministeeriumi rahastatud projekt „Noorte õigusrikkujate uuring Justiitsministeeriumile“, mille käigus hinnatakse 2018. aasta 1. jaanuaril jõustunud alaealiste erikohtlemise süsteemi reformi.
Projektis osalevad TÜ ühiskonnateaduste instituudi teadlased, sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) projektijuhid-analüütikud ja õigusteaduskonna eksperdid. Viimaste hulka kuuluvad kriminoloogia teadur Anna Markina, kriminoloogia professor Jaan Ginter ning Euroopa õiguse ja rahvusvahelise õiguse lektor Katre Luhamaa. Uuringusse on kaasatud ka õigusteaduskonna bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased, kes osalevad uuringus praktikantidena Anna Markina otsese juhendamise all.
2018. aastal hakkas Eestis alaealiste süütegude menetlemisel kehtima uus kord, mille eesmärk on menetleda asja kiiresti, paindlikult ja eakohaselt, et ennetada noorte edasisi õigusrikkumisi. „2018. aasta reformi mõju alaealiste ja noorte täiskasvanute süütegude arvule pole aga veel hinnatud,“ rääkis Tartu Ülikooli õigusteaduskonna kriminoloogia teadur Anna Markina. „Samuti puudub alaealiste riskide ja vajaduste hindamiseks ühtne süsteem, mis raskendab sobiva sekkumis- või mõjutusvahendini jõudmist.“
Sel põhjusel soovitakse projekti käigus analüüsida
1) alaealiste ja noortest täiskasvanutest õigusrikkujate menetlus- ja karistuspraktikat,
2) süüvõimetus eas laste õigusrikkumistele reageerimise praktikat,
3) 2018. aastal jõustunud alaealiste õigusrikkujate kohtlemise muudatuste rakendumist ja mõju,
4) alaealiste õigusrikkujate hindamissüsteemi kohtueelses menetluses ja vajadust selle arendamise või muutmise ning uute hindamisvahendite järele.
Uuringu eesmärkide saavutamiseks kasutatakse kvalitatiivseid ja kvantitatiivseid meetodeid, et anda põhjalik ülevaade praegusest alaealiste erikohtlemise süsteemist, selle toimimisest praktikas ja noorte õigusrikkujate abivajadusest. Uuringu tulemusena töötatakse välja võimalikud soovitused ja lahendused, millega praeguse süsteemi kitsaskohti ületada.
Uurimistööd tehakse Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuses RAKE. Projekti rahastab Justiitsministeerium.
Lisateave: Anna Markina, Tartu Ülikooli õigusteaduskonna kriminoloogia teadur, 5557 3302, anna.markina [ät] ut.ee