Koroonaviiruse levik nii Eestis kui ka mujal maailmas jätkub ja selle vältimiseks on endiselt parim viis iga inimese vastutustundlik käitumine.
Oleme kirja pannud soovitused ja nõuanded selle kohta, kuidas viiruse leviku tingimustes üksteist hoida. Olulisemad neist on järgmised.
- Kevadsemestri õppetöö kohta teeb rektoraat otsuseid ühe kuu kaupa – iga kuu kohta hiljemalt eelmise kuu keskpaigaks. Märtsis toimub õppetöö suures mahus veebis. Loe lähemalt õppetöö korraldusest märtsis.
- Kaugtööd tuleks teha kõigil, kelle töö iseloom seda võimaldab.
- Töö- ja õpikeskkonnas tuleb hoida teiste inimestega vahet ja järgida hügieenireegleid, et vähendada viiruse edasikandumise tõenäosust. Väljaspool õpperuumi kehtib 2+2-reegel.
- Maski tuleb kanda kõigis ülikooli õppehoonetes, sh koridoris viibides. Maski olemasolu eest vastutab igaüks ise.
- Vältida tuleb tarbetuid kontakte ja kogunemisi nii tööpäeva kestel kui ka muul ajal, nt kohvinurkades, puhkekohtades ja söögikohtades.
- Ka kergete viirushaiguse tunnustega tuleb jääda koju.
- Soovitame kasutada mobiilirakendust HOIA, mille abil saab kiiresti teada võimalikust lähikontaktist koroonasse nakatunuga. Rakenduse kasutamine on turvaline.
- Kontaktandmed tuleks hoida ajakohased, sest ülikool teavitab koostöös Terviseametiga oma liikmeid võimalikust lähikontaktist koroonasse nakatunuga telefoni ja e-kirja teel.
- Suure koroonaohuga riikidest naastes tuleb pidada kinni Välisministeeriumi kehtestatud liikumispiirangutest.
Õppekorraldus
- Kevadsemestri õppetöö kohta teeb rektoraat otsuseid ühe kuu kaupa – iga kuu kohta hiljemalt eelmise kuu keskpaigaks.
- Märtsis toimub õppetöö suures mahus veebis. Loe lähemalt õppetöö korraldusest märtsis.
- Tutvu eelmise kevade kogemusel põhinevate üldiste e-õppe tarkuste ja õppetundidega.
- Kõigist muudatustest teavitatakse üliõpilasi kohe ja muudatused on nähtavad ÕIS-is.
- Füüsilisel kogunemisel järgitakse rangelt hajutamisreeglit. Maski tuleb kanda kogu hoones viibimise ajal, st alates hoonesse sisenemisest kuni sealt väljumiseni.
- Kui sul on küsimusi õppetöö korralduse kohta, palun esita need siin.
Töökorraldus
- Kuni 28. märtsini 2021 tuleb teha kaugtööd kõigil, kelle töö iseloom seda võimaldab. Juhid ja töötajad leiavad koostöös lahendused, milles arvestatakse nii ülikooli kui ka töötaja huve ning tagatakse kõigile turvaline töökeskkond.
- Kaugtööd tegevatele inimestele tuleb luua võimalus osaleda koosolekutel elektrooniliselt.
- Maski tuleb kanda kõigis ülikooli õppehoonetes, sh koridoris viibides. Töötajad võivad olla maskita ruumides, kuhu on ligipääs ainult neil. Maski olemasolu eest vastutab igaüks ise.
- Vajaduse korral tuleb klientide ja üksuseväliste isikutega kokkupuutumist eeldavate tööde jaoks luua eraldi turvalised töökohad.
- Eelistada tuleks paberivaba asjaajamist ja edastada dokumendid elektrooniliste kanalite kaudu.
- Täpsemaid juhiseid töö korraldamiseks koroonaviiruse leviku tingimustes saab lugeda ülikooli siseveebist.
- Ülikooli raamatukogu on avatud, kuid majas võib olla korraga kuni sada lugejat. Raamatukogu ruumides on kohustus kanda maski ja hoida teistega vahet. Palume raamatukogu mitte kasutada seltskondlikeks kohtumisteks. Täpsemad juhised on raamatukogu kodulehel.
- 3.–28. märtsini on külastajatele suletud Tartu Ülikooli muuseum, botaanikaaed ja loodusmuuseum.
- Ümber on korraldatud töö Tartu Ülikooli akadeemilises spordiklubis.
- Riik on alustanud ettevalmistusi haridustöötajate vaktsineerimiseks ning Tartu Ülikool on Haridus- ja Teadusministeeriumile edastanud ülikooli kõigi töötajate arvu. Ülikool asus koguma andmeid töötajate kohta, kes soovivad lasta end vaktsineerida COVID‑19 vastu. Ülikoolide töötajate vaktsineerimine peaks algama esimese kvartali lõpus, ent täpne aeg sõltub tegelikest vaktsiinitarnetest ja vaktsineerimisvõimekusest. Loe lähemalt ülikooli siseveebist.
Avalike ürituste korraldamine
Arvestades praegust epidemioloogilist olukorda, palume ära jätta kõik seltskondlikud ja meelelahutuslikud üritused ning kogu hobitegevuse (näiteks kooriproovid) ülikooli ruumides. Vajaduse korral palume pidada üritusi veebi teel. Loe ka riiklikke juhiseid avalike ürituste korraldamiseks.
Reisimine
Kui olete käinud reisil, jälgige kindlasti Välisministeeriumi kodulehel olevat teavet riikide ja liikumispiirangute kohta Eestisse saabujatele. Kuna epidemioloogiline olukord muutub kiiresti, tasub välisreisi planeerides arvestada võimalusega, et Eestisse tagasi jõudes tuleb järgida liikumispiiranguid.
Võimalik nakatumine
- Nakatumiskahtluse korral tuleb helistada nõu saamiseks oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearsti juurde kohale minekut tuleb vältida.
- Testitulemusi oodates või positiivse testivastuse korral tuleb nakkushaiguse edasise leviku tõkestamiseks püsida kodus.
- Teave koroonasse nakatumise kohta kuulub eriliigiliste isikuandmete hulka, mida ei ole lubatud edastada, kui nakatunu sellega ei nõustu. Julgustame töötajaid ja üliõpilasi siiski ülikoolile teada andma, kui nad osutuvad viirusekandjaks või on viirusekandja lähikontaktsed. Teabe kiire jagamine aitab meil tõkestada ülikoolis võimalikku viiruse levikut, vähendada teadmatusest tulenevat segadust ja tulla appi Terviseametile.
- Kui koroonasse nakatub või lähikontaktseks osutub töötaja, soovitame tal tungivalt teavitada oma vahetut töökorraldajat või akadeemilist sekretäri, kes on ülikoolis Terviseameti kontaktisik. On aga väga teretulnud, kui töötaja teavitab ka ise oma kolleege ja võimalikke lähikontaktseid.
- Kui koroonasse nakatub või lähikontaktseks osutub üliõpilane, soovitame tal tungivalt teavitada kas
- oma õppekorraldusspetsialisti,
- programmijuhti,
- instituudi juhti või
- eelkõige õhtuti ja nädalavahetusel otse ülikooli akadeemilist sekretäri Tõnis Karkit (529 7917, tonis.karki [ät] ut.ee).
- Soovitame juba enne ülikooli teavitamist tuletada meelde, millal ilmnesid esimesed haigusnähud. Mõelge ka kahele päevale enne seda ja püüdke meenutada, millal osalesite auditoorsel õppetööl ning millistes ruumides viibisite. Kui haigusnähtusid ei ole, aga olete andnud positiivse proovi, mõelge oma käikudele kaks päeva enne proovi andmist. Selle info toel saab ülikool välja selgitada võimalikud lähikontaktsed ja teavitada neid eneseisolatsiooni vajalikkusest.
- Seejärel otsustavad akadeemiline sekretär, ülikooli üksus ja Terviseamet ühiselt, millised abinõud on vaja õppetöös ning õppe- ja tööruumides tarvitusele võtta.
Terminid
- Viirusekandjaon inimene, kelle viiruseproov on positiivne. Diagnoosi saamisest kuni terveks tunnistamiseni ei tohi ta elukohast lahkuda.
- Viirusekandja lähikontaktne on inimene, kes on viibinud viirusekandjaga ühes ruumis vähemalt 15 minutit ja vähem kui kahe meetri kaugusel. Lähikontaktne peab viibima 14 päeva eneseisolatsioonis, isegi kui tal ei ole ühtegi haigustunnust. Lähikontaktseid selgitab välja ja teavitab Terviseamet. Tutvu Terviseameti juhisega viirusekandja lähikontaktsele.
Kontaktid
Tõnis Karki, Tartu Ülikooli akadeemiline sekretär, Terviseameti Tartu Ülikooli kontaktisik, 529 7917, tonis.karki [ät] ut.ee
Viivika Eljand-Kärp, Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuht, 5354 0689, viivika.eljand-karp [ät] ut.ee
Riiklik koroonaviiruse infotelefon 1247 (välismaalt helistades +372 600 1247)
Riiklik koroonateabe veebileht www.kriis.ee
Terviseameti veebileht www.terviseamet.ee