21. oktoobril 2021 kell 16.15 peab Andrey Makarychev Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis inauguratsiooniloengu „Biopoliitiline vaade regionalismile“. Kõik huvilised on oodatud kuulama.
Loeng on inglise keeles.
Traditsiooniliselt keskenduvad regionaaluuringud geograafilistele ja geopoliitilistele teguritele, mis kujundavad ja piiritlevad poliitilisi ruume. Selles raamistikus on välja töötatud regioonikujunduse, piirkondliku lõimumise ning piiripoliitika kontseptsioonid, mida teadusuuringute vahenditena laialdaselt kasutatakse. Samas on viimastel aastatel selle distsipliini raames tegeletud arvukate muude lähenemisviiside ja uurimisvaldkondadega julgeolekust kultuuriuuringuteni.
Oma inauguratsiooniloengul arutleb professor Andrey Makarychev, kuidas saab biopoliitilise teadustöö eri koolkondi siduda regionaaluuringutega. Ta selgitab, kuidas saaks biopoliitika ja biovõimu mõisteid uuenduslikult kasutada ruumi- ja territooriumipoliitika uurimiseks ning sotsiaalselt konstrueeritud geograafiliste ruumide analüüsimiseks. Niisugune lähenemisviis võimaldab vaadelda inimesi ja nende elu koos territoriaalsete (geopoliitiliste, -kultuuriliste või -majanduslike) identiteetide, sidemete ja erinevustega. Seda vaatepunkti aitavad illustreerida ja avada viited autori empiirilistele uuringutele Ukrainas, Eestis, Venemaal ja mujal.
Andrey Makarychev on Tartu Ülikooli regionaalsete poliitikauuringute professor aastast 2020. Ta on olnud Berliini Vaba Ülikooli globaalpoliitika keskuse külalisprofessor ja Barcelona mõttekoja CIDOB vanemteadur ning töötanud ka USA-s George Masoni Ülikoolis, Zürichi Riikliku Tehnikaülikooli julgeoleku- ja konfliktiuuringute keskuses ning Taani Rahvusvaheliste Uuringute Instituudis. Andrey Makarychev annab TÜ Johan Skytte poliitikauuringute instituudis mitut õppeainet, mis käsitlevad muu hulgas üleilmastumist, endise Nõukogude Liidu poliitilisi süsteeme, Euroopa Liidu ja Venemaa suhteid ning biopoliitika põhialuseid.
Viimastel aastatel on tema osalusel ilmunud kolm monograafiat: „Piirialade tähtsus laiemas Euroopas: rahvad ja identiteedid Ukrainas, Gruusias ja Eestis“ (Celebrating Borderlands in a Wider Europe: Nations and Identities in Ukraine, Georgia and Estonia, Nomos, 2016), „Lotmani kultuurisemiootika poliitika uuringute kontekstis“ (Lotman's Cultural Semiotics and the Political, Rowman ja Littlefield, 2017) ning „Kriitiline biopoliitiline vaade postsovetlikele ühiskondadele: rahvastikust rahvusteni“ (Critical Biopolitics of the Post-Soviet: from Populations to Nations, Lexington Books, 2020). Ta on kaastoimetanud hulga kogumikke: „Megasündmused postsovetlikus Euraasias: kaasamise ja väljajätu muutuvad piirid“ (Mega Events in post-Soviet Eurasia: Shifting Borderlines of Inclusion and Exclusion, Palgrave Macmillan, 2016), „Rahvusvaheliste suhete sõnavara pärast Ukraina kriisi“ (Vocabularies of International Relations after the Crisis in Ukraine, Routledge, 2017); „Läänemere piirkonna piirid: rebendite kokkuõmblemine“ (Borders in the Baltic Sea Region: Suturing the Ruptures, Palgrave Macmillan, 2017).
Järgime üritusel riiklikke korraldusi ja kontrollime osalejate nakkusohutust. Palun loengul osalejatel koos isikut tõendava dokumendiga kaasa võtta tervisetõend vaktsineerimiskuuri läbimise, Covid-19 läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta (tervishoiutöötaja poolt kuni 72 tundi enne üritust tehtud PCR-test).
Inauguratsiooniloengust toimub veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV (www.uttv.ee) vahendusel.
Lisainfo: Risto Lehiste, Research Communication Specialist, Johan Skytte poliitikauuringute instituut, risto.lehiste [ät] ut.ee, 737 6584.